کد خبر ۶۹۴ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۷
با نفوذ ترین برنامه نویس ها

با ۱۲ نفر از با نفوذ ترین برنامه نویس ها آشنا شوید

اپلیکیشن ها و گیم هایی که روزانه میلیون ها نفر از آن ها استفاده می کنند به طور اتفاقی بوجود نیامده اند، شخصی در یک زمانی آن را کد زده است و همچنین پلتفرم ها و سخت افزار هایی که این برنامه ها روی آن ها اجرا می شود و در واقع همه چیز اینترنت.

حتی زبان های برنامه نویسی که از آنها برای ساخت اپ ها استفاده می شود، همه اینها توسط شخصی ایجاد شده اند. چه کسانی در راس این هرم قرار گرفته اند؟ در این مقاله از چاپارونیک قصد داریم آن ها را معرفی کنیم. با چاپارونیک همراه باشید.

 
۱ – لینوس تروالدز – سازنده هسته لینوکس، سیستم عامل رایگان و بسیار قدرتمند. او لینوکس را در اتاقش مستقر در دانشگاه Helsinki ایجاد کرد. امروزه لینوکس انتخاب اول برای دیتاسنتر ها، سوپر کامپیوتر ها و سرور هاست.

 

تروالدز همچنین به خاطر لحن تند صحبت کردنش هم معروف است. در سخنرانی اخیرش هنگامی که یکی از حضار به او گفت رفتارش باعث اذیت شدن اعضای جامعه لینوکس است در پاسخ گفت : من به شما اهمیتی نمی دهم !

 

۲ – سر تیم برنز لی – او مبدع پروتوکل ارتباطی HTTP است. در واقع او سازنده چیزی است که امروزه به اینترنت معروف است.

 

در حال حاضر او رهبر “اتحاد تامین اینترنت مقرون به صرفه برای همگان” است. این اتحاد غیر انتفاعی توسط گوگل، فیسبوک و مایکروسافت پشتیبانی میشود. این اتحاد سعی بر تامین دسترسی اینترنت پر سرعت به همراه پهنای باند و قیمت مناسب برای همه جهانیان دارد.

 

۳ – دانلد کنوث – دانشمند علوم کامپیوتری است. او همچنین دارای لقب “پدر آنالیز الگوریتم ها” است. همه چیز در وال فیسبوک شما و حتی پیشنهاداتی که آمازون برای خرید به شما ارایه می دهد مدیون الگوریتم های او است.

 

کنوث با ۷۷ سال سن مشغول توسعه کتابش با نام “هنر برنامه‌نویسی رایانه” است. او چند جلد از این کتاب را تا به حال منتشر کرده است. کنوث همچنین استاد افتخاری دانشگاه استنفورد نیز می باشد.

 

۴ – برندان ایچ – مخترع زبان جاوا اسکریپت که امروزه پایه و اساس استاندارد وب شده است. در واقع جاوا اسکریت باعث پویایی و زیبایی سایت ها شده است.

 

چندی پیش او به سمت مدیر عاملی موزیلا، شرکت مبدع فایرفاکس شد. اما در آن موقع باعث جدال هایی شد که بعدا مجبور به استعفا شد.

 

۵ – سلیمان هایکز – مبتکر پلتفرم Docker که یک تکنولوژی جدید و رو به رشد است که توانسته توسعه دهندگان بسیاری را به خود جذب کند. یکی از مهمترین مزیت های داکر این است که فقط با یکبار کد نویسی می توان آن را روی همه پلتفرم های مشهور اجرا کرد.

 

داکر به عنوان یک فرعی در شرکتی به نام dotCloud ایجاد شد. اما هنگامی که داکر توانست محبوبیت زیادی کسب کند به پروژه اصلی شرکت بدل شد و محوریت شرکت تغییر کرد. بر طبق شایعات حالا داکر بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش دارد.

 

۶ – مارک زاکربرگ – سازنده مشهور فیس بوک که آن را در اتاق خوابش در دانشگاه هاروارد ساخت. امروز شعار فیسبوک “حرکت سریع و تغییر همه چیز” است.

 

عقاید زاکربرگ در مورد ارتباطات جهانی باعث رشد خوب زاکربرگ شده است.

 

۷ – دیوید هاینمیر هانسن – برنامه نویس دانمارکی سازنده فریمورک نرم افزاری Ruby on Rails که یک پلتفرم بسیار محبوب بین توسعه دهندگان وب است. او در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه “هکر سال” از طرف گوگل شد.

 

هانسن همچنین به مسابقات رانندگی علاقه زیادی دارد و چندین بار در این زمینه مقام کسب کند.

 

۸ – ریچارد استالمن – رهبر مبارزان برای آزادی نرم افزار. او از دهه ۸۰ در این زمینه فعالیت می کند. او چندین پروژه بزرگ را انجام داده است که تحت مالکیت هیچکس نمی باشد.استالمن همچنین به عنوان مطرح کننده مفهوم “کپی لفت” – در مقابل کپی رایت – شناخته می شود. کپی لفت به مفهوم مجوزی برای انتشار نرم افزار های آزاد است.

 

۹ – برام کوهن – سازنده پروتکل بیت تورنت در سال ۲۰۰۱ است. بیت تورنت با تقسیم یک فایل به پارت های کوچک تر و دانلود همزمان آن ها توانست سرعت دانلود را برای کاربران بسیار سریعتر کند. بیت تورنت به سرعت فوق العاده ای توانست محبوب شود.


 

۱۰ – جیمز گاسلینگ – سازنده زبان برنامه نویسی بسیار محبوب جاوا. جاوا و جاوا اسکریپت بجز در نام با هم دیگر اشنراکی ندارند.

 

گاسلینگ زبان جاوا را هنگامی که مشغول کار در شرکت Sun Microsystems بود ساخت. این شرکت در سال ۲۰۱۰ توسط اوراکل خریداری شد. بعد از فروش این شرکت گاسلینگ که یکی از منتقدان بزرگ اوراکل بود از این شرکت خارج شد. سپس او مدت کوتاه پنج ماهه برای گوگل کار کرد سپس به استارت آپ Liquid Robotics پیوست.

 

۱۱ – بی‌یارنه استراس‌تروپ – دانشمند دانمارکی و مخترع زبان برنامه نویسی C++ در سال ۱۹۷۸ است. او به زبان C که توسط دنیس ریچی ایجاد شده بود ویژگی ها و بهبود هایی زیادی اضافه کرد.استراستروپ همچنان مشغول فعالیت و تدریس است. او رییس دانشکده مهندسی علوم کامپیوتر در دانشگاه A&M تکزاس است. همچنین استاد دانشگاه کلمبیا است. او در شرکت Morgan Stanley کار می کند.

۱۲ – جان کارمک – موسس شرکت id Software که بازی های خاطره انگیزی را ساخته است. تکنولوژی بازی های سه بعدی مدیون زحمات این مرد است. این تکنولوژی هنوز هم برای ساخت بازی استفاده می شود.
این روز ها در Oculus VR عینک مجازی که چندی پیش توسط فیسبوک خریداری شد فعالیت می کند.

 

 

منبع:

Bussiness Insider

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
counter easy hit