کد خبر ۶۸۱ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۰
مدیران ماندگار

مرد شماره یک هند را بشناسید

موکش امبانی (Mukesh Ambani) کارآفرین و سرمایه‌دار هندی، در حال حاضر رئیس، مدیرعامل و بیشترین سهامدار صنایع ریلاینس (Reliance) است؛ شرکتی که توسط دیروبایی امبانی (Dhirubhai Ambani) پدر موکش امبانی در سال 1960 راه‌اندازی شد.

 ریلاینس یک شرکت هلدینگ است که همه کسب‌وکارهای هند در زمینه انرژی، پتروشیمی، منسوجات، منابع طبیعی، خرده‌فروشی و ارتباطات راه دور را شامل می‌شود. ریلاینس پرسودترین و دومین شرکت بزرگ هند است که در حال حاضر 7/44‌درصد سهام این شرکت در اختیار موکش امبانی قرار دارد.

بی نظیر ترین مطالب در حوزه هوش و تجارت را از اینجا بخوانید

 

در سال 2014، توسط مجله فوربس به‌عنوان سی‌وششمین مرد قدرتمند جهان لقب گرفت. وقتی ثروتمندترین فرد یک کشور و یکی از بهترین‌های کسب‌وکار، بی‌وقفه به موفقیتش ادامه می‌دهد، پس این موفقیت فقط با مقیاس پول اندازه‌گیری نمی‌شود. امبانی با شخصیت و ویژگی‌هایی که دارد، توانسته الهام‌بخش کسانی باشد که راه‌ رسیدن به موفقیت را طی کنند.

پول یک محصول فرعی است

امبانی صاحب دومین کمپانی ارزشمند هند، نخستین درسش را در زندگی از پدرش آموخت؛ کسی که از یک شرکت کوچک یک امپراتوری ساخت. پدرش معلم او بود و امبانی به‌عنوان دانش‌آموز، زمانی که مسئولیت ریلاینس را برعهده گرفت، کوچک‌ترین جزییات را از کلمات پدرش آموخت. او می‌گوید: «پول یک محصول فرعی است و به‌تنهایی نمی‌تواند کسی را به یک مدیر موفق تبدیل کند.» با همین درس موکش امبانی توانست فضایی را برای کمپانی‌اش برای قرار گرفتن در قله موفقیت ایجاد کند. امروز ریلاینس فقط یک شرکت برتر در هند نیست، بلکه کارکنان بسیار زیادی دارد که می‌تواند این موفقیت را با آنها به اشتراک بگذارد.

به همه اعتماد کنید اما به هیچ‌کس وابسته نباشید

وقتی بحث کار مطرح باشد، موکش امبانی می‌داند هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین جنبه‌های استقامت، اراده و خودآموزی افراد شود. با توجه به مسائل جدی و موقعیت‌های دشواری که در سنین جوانی با آنها مواجه بوده، موکش امبانی به مدیری تبدیل شده که نسبت به همه جنبه‌های خوب و بد کمپانی‌اش آگاهی دارد و در نتیجه نکات ظریف کارش را می‌داند و زمانی که با مشکلات مواجه می‌شود، از آنها درس می‌گیرد. او معتقد است اعتماد کردن اهمیت دارد اما آماده بودن در زمان مشکلات و مسائل ناگهانی است که باعث می‌شود کسب‌وکارتان به راهش ادامه دهد. موکش امبانی می‌گوید اگر می‌خواهید چیزی یاد بگیرید، آن را از خودتان بیاموزید، این بهترین روش یادگیری است.

رویای هر چیزی را داشته باشید

از رویاپردازی دست نکشید. «برای خودتان رؤیا داشته باشید، رویاها در انحصار کسی نیستند.» به دنبال رویاهای‌تان بروید تا زمانی که به آنها دست یابید. برنامه‌ای برای رسیدن به آنچه در سر دارید، طراحی کنید و برای رسیدن به آن ریسک‌پذیر باشید، هرچند مسیر رسیدن به رویاها مسیری ساده نخواهد بود. به اعتماد موکش امبانی، داشتن یک رؤیا و تلاش برای رسیدن به آن مهم‌ترین مسئله هر کسب‌وکاری است تا بتواند جایگاه خودش را تشخیص دهد. ممکن است کلمات زمانی که از رویای‌تان صحبت می‌کنید پوچ به نظر برسند، اما چگونه یک کسب‌وکار می‌تواند بدون وجود تصوری کلی از مسیر پیش‌رو شکل بگیرد؟

همیشه ریسک کنید

موکش امبانی می‌گوید کسی که ریسک نمی‌کند در زندگی‌اش رشد نخواهد کرد. او به‌عنوان رئیس یکی از موفق‌ترین کمپانی‌های هند هر ریسک لازمی را انجام داده تا این امپراتوری بزرگ را بسازد. او برای خودش اهدافی را تعیین، سپس برنامه‌ای را برای رسیدن به این اهداف طراحی کرد و این برنامه را با دیدی مثبت دنبال کرد.

از نظر موکش امبانی، در کسب‌وکار همه چیز مطابق میل‌تان نخواهد بود، بنابراین باید ریسک کنید تا بتوانید از اشتباهات‌تان بیاموزید. ریسک کردن بزرگ‌ترین درس‌ها برای شما به‌عنوان یک مدیر خواهد بود. موکش امبانی همیشه نسبت به اهدافش آگاهی کامل دارد و آنها را تا رسیدن به مقصدی منطقی دنبال می‌کند.

بی نظیر ترین مطالب در حوزه هوش و تجارت را از اینجا بخوانید

منابع:

روزنامه فرصت امروز

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
counter easy hit