کد خبر ۲۳۹۹ انتشار : ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۱
بسیاری از مسائل اجتماعی و اقتصادی کشور در کوتاه مدت قابل حل است

جهانگیری: ایران با اتکا به دانش ملی از سد تمامی مشکلات عبور می‌کند

معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر ما از توان علمی شخصیت‌ها و نخبگان ملی به درستی بهره‌مند شویم می‌توانیم تمامی چالش‌ها و موانع پیش روی کشور را به راحتی برطرف کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، اسحاق جهانگیری شامگاه شنبه در جلسه شورای اداری استان زنجان اظهار داشت: مردم زنجان از دیرباز به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان ارادت داشته‌اند و همین اخلاص ملت ایران است که کشور را از توطئه‌های دشمنان و مستکبران مصون نگه داشته است.

وی با اشاره به شرایط امنیتی حاکم بر منطقه خاورمیانه تصریح کرد: با این وجود تمامی مسئولان ملی و محلی به ظهور فرصت‌های جدید برای کشور اعتراف می‌کنند و من امیدوارم از این فرصت‌ها نهایت بهره را برای توسعه کشور ببریم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه افق بسیار روشنی برای کشور وجود دارد، ابراز کرد: واقعیت این است که در افق روشن ایران هیچ نقطه تاریکی در مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی مشاهده نمی‌شود به طوری که دسترسی به اهداف در نظر گرفته شده قابل دسترسی بوده و دور از انتظار نیست.

وی گفت: در آینده‌ای نه چندان دور و از سال آینده به صورت جدی آثار توسعه کشور به روشنی قابل مشاهده بوده و وضعیت اقتصادی به طور قطع متحول می‌شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه نباید به وضعیت معیشتی اقشار آسیب‌پذیر جامعه بی‌تفاوت باشیم، خاطرنشان کرد: ما در سطوح ملی و محلی وظیفه داریم تا برنامه‌های مشخصی در راستای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند جامعه تدوین کنیم چرا که معتقدیم بیگانه بودن دولتمردان با وضعیت معیشتی مردم جامعه بدترین حالت می‌تواند باشد.

وی با بیان اینکه برای عبور از پیچ‌ها و موانع در مباحث اقتصادی داخلی و خارجی باید برنامه‌ریزی کنیم، عنوان کرد: در مقطع کوتاه مدت می‌شود بسیاری از مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را برطرف کرد که البته برای حل این مسائل ضروری است تا تمامی ارکان جامعه به همراه مردم دولت را یاری کنند چون دولت به تنهایی قادر به برطرف کردن تمامی این مشکلات نیست.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشور و لزوم برنامه‌ریزی برای سوق دادن آن ظرفیت‌ها به سمت توسعه ابراز کرد: دستاوردهای به وجود آمده در راستای توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 حاصل مدیریت و هوشیاری مقام معظم رهبری، تلاش‌های دولت در انتخاب تیم مذاکره کننده قوی و مطمئن بوده به گونه‌ای که حتی دوستداران و دشمنان نظام اسلامی کوچکترین ایرادی از توافق هسته‌ای به دست آمده نیافته‌اند.

وی با اشاره به لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران از سوی شورای امنیت پس از توافق هسته‌ای حاصل شده بین ایران و کشورهای 1+5 افزود: این مهم حاکی از موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای بوده است.

جهانگیری با بیان اینکه ما باید به شخصیت‌های ملی خود در تمامی زمینه‌ها افتخار کنیم، اظهار داشت: اگر ما از شخصیت‌ها و نخبگان ملی به درستی بهره‌مند شویم می‌توانیم در مقابل کشورهای قدرتمند جهان با اقتدار و با اعتماد به نفس کامل بایستیم و در حال حاضر باور دارم که تمامی چالش‌ها و موانع پیش‌روی کشور را می‌توانیم به راحتی برطرف کنیم که رسیدن به توافق هسته‌ای نمونه بارز آن است.

حل مسئله سوریه بدون حضور ایران امکان‌پذیر نیست

وی با تاکید بر اینکه حل مسئله سوریه بدون حضور ایران امکان پذیر نیست و جمهوری اسلامی ایران قادر است تا در برطرف کردن بحران‌های موجود در منطقه خاورمیانه نقشی موثر ایفا کند، اظهار داشت: کشورهایی که موافق حضور ایران در حل بحران سوریه نبودند امروز اذعان دارند که حل مسئله سوریه بدون حضور ایران امکان‌پذیر نیست.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تا سال 94 هر بشکه نفت را 107 تا 108 دلار به فروش رساندیم، تصریح کرد: تصور می‌کردیم قیمت نفت 60 تا 70 دلار در هر بشکه برسد اما با کاهش قیمت نفت و رسیدن آن به بشکه‌ای حدود 43 دلاری مواجه شدیم که در این راستا کشورهای بزرگ تولید کننده نفت نظیر روسیه و سایر کشورهای خلیج فارس از این نظر متضرر شدند.

وی با اشاره به اینکه دولت توانست تا ثبات اقتصادی کشور را حفظ کند، خاطرنشان کرد: نرخ ارز تغییرات عمده‌ای نکرده و نخواهد کرد.

پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

جهانگیری با بیان اینکه در اجرای طرح‌های عمرانی با کمبود منابع بودجه‌ای مواجه شده‌ایم، خاطرنشان کرد: برای برطرف کردن این مشکل ضروری است تا از ظرفیت‌های بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های هدف نهایت بهره را برده و پروژه‌های عمرانی را به این بخش واگذار کنیم و صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم.

وی ارائه جایزه‌ها و مشوق‌های صادراتی را از دیگر موارد مدنظر دولت برای مقابله با کمبود منابع بودجه‌ای در اجرای طرح‌های عمرانی دانست و ابراز کرد: به گمرکات مرزی دستور داده شده تا 24 ساعته در راستای برطرف کردن کمبود منابع بودجه‌ای در اجرای طرح‌های عمرانی فعالیت داشته و همچنین از بانک مرکزی خواستیم تا در بانک توسعه صادرات سپرده‌گذاری کند تا این بانک از آن محل پول را به پیمانکاران خارجی که نتوانسته‌اند دستمزد خود را دریافت کنند بپردازد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سیاست‌های دولت در دوران پساتحریم اظهار داشت: ما نباید با برداشته شدن تحریم‌ها ذوق زده شویم چرا که مشکلات کشور با بکارگیری عقل و منطق قابل حل بوده و به هیچ عنوان برداشته شدن تحریم‌ها نمی‌تواند در برطرف کردن مسائل کشور نقشی موثر داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت باید به بخش خصوصی بهاء دهد، عنوان کرد: ضروری است تا پس از تحریم به سمت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی رفته و فضای مناسبی برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور را فراهم کنیم.

جهانگیری افزود: شرکت‌های خارجی که حاضر به سرمایه‌گذاری در کشور هستند باید در راستای اولویت سنجی دستگاه‌های کشور اقدام به سرمایه گذاری کنند چرا که ایران امروز ایران 30 سال قبل نیست.

وی ضمن انتقاد از برخی دیدگاه‌های منفی که سبب ناامیدی مردم جامعه می شود، گفت: از امید چه چیز بدی عایدمان شده که ناامیدی را برای مردم تجویز می‌کنید.

فضای کسب و کار کشور اصلاح می‌شود

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اصلاح فضای کسب و کار از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد، اظهار داشت: برای اصلاح فضای کسب و کار باید بر روی سیستم بانکی کشور اقدامات و اصلاحاتی در زمینه فعالیت موسسات مالی غیرمجاز، دریافت معوقات بانکی و سایر انجام گیرد.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری را در دوران پساتحریم به منظور توسعه کشور باید در دستور کار قرار دهیم که برای رسیدن به این مهم در تمامی استان‌های کشور ستادهایی تشکیل می‌شود تا تمامی موارد عنوان شده در اقتصاد مقاومتی را پیگیری کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه اجرای طرح تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری نوین به سطح 25 هزار هکتار از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان زنجان بوده که در راستای بهره‌وری آب بوده است، خاطرنشان کرد: تاکنون 8 هزار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

روستاهای کشور تا 2 سال آینده از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند

وی با بیان اینکه در 2 سال اخیر در استان زنجان اقدامات خوبی در گازرسانی به روستاها انجام شده است، ابراز کرد: یک تا 2 سال آینده باید کل روستاهای کشور از نعمت گاز بهره‌مند شوند.

معاون اول رئیس جمهور انتخابات را نقطه اقتدار نظام جمهوری اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی با این انتخابات شکل می‌گیرند و حضور پرشور مردم در این انتخابات که حاکی از اعتماد آنان به مسئولان نظام است سبب بالا رفتن اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

وی با اشاره به فرصت‌های استثنایی و ظرفیت‌های استان زنجان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی، کشاورزی، صنعتی و به ویژه معدنی گفت: امیدوارم لایحه تبدیل استان زنجان به منطقه ویژه اقتصادی از سوی مجلس مورد قبول قرار گیرد.

جهانگیری با بیان اینکه استان زنجان تنها ظرفیت تبدیل شدن به قطب آی.تی و برق و الکترونیک کشور را ندارد، عنوان کرد: با توجه به موقعیت‌های ویژه این استان، زنجان توانایی تبدیل شدن به قطب صنعتی کشور را دارد.

وی در مورد دو خطه شدن راه آهن زنجان هم عنوان کرد: برای اجرای این مهم بودجه لازم پیش بینی شده است و توسعه ریل و دو خطه کردن از اولویت‌های دولت است.

انتهای پیام/

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
counter easy hit