کد خبر ۲۳۹۶ انتشار : ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷
یک اقتصاددان در گفتگو با مهر:

رئیس جمهور در دام سیاست «تعدیل اقتصادی» نیفتد

یک اقتصاددان به دولتمردان به ویژه رئیس جمهور پیشنهاد کرد که اشتباهات دولت‌های گذشته را تکرار نکنند و سیاست‌هایی همچون تعدیل اقتصادی که منجر به افزایش شدید نرخ تورم می‌شود، را اجرا نکنند.

مهدی تقوی در گفتگو با مهر درباره بسته تسریع رونق اقتصادی که قرار است از حدود یک هفته دیگر به مدت ۶ ماه اجرایی شود، گفت: اقتصاد ایران در شرایط فعلی در رونق اقتصادی قرار دارد و برخی ها به اشتباه تصور می کنند که اقتصاد در رونق نیست. دلیل اصلی هم این است که از نرخ‌های رشد اقتصادی منفی خارج شده و به نرخ‌های رشد اقتصادی مثبت رسیده ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: ممکن استبخش‌های خاصی از اقتصاد مانند، بورس، خودرو و مسکن دچار رکود باشند اما کل اقتصاد از رکود خارج شده است. قیمت سهام در بورس در دوره ای کاهش یافته و دیگر با افزایش مواجه نشده است، در بخش خودرو نیز تقاضا کاهش یافته و باعث شده است نرخ رشد این بخش کاهش یابد.

وی ادامه داد: بر این اساس بسته هایی برای حمایت از بخش‌هایی مانند خودرو و بازار سهام کارساز است. باید به این موضوع که چه کسانی در بورس سهام خریداری می کنند و از این بازار پول کسب می کنند، توجه شود. مطمئنا این افراد، کسانی هستند که پول‌های کلان برای سرمایه گذاری در بخش‌های دیگر اقتصادی را ندارند و افراد طبقه متوسط سهام در بورس خریدار می کنند.

تقوی اضافه کرد: خریداران سهام بورسی کسانی هستند که پول‌های کلان برای سرمایه گذاری های کلان و ساخت مسکن و غیره ندارند، یا اینکه کارهایی مانند دلالی را بلد نیستند، بنابراین به سمت خرید سهام در بورس می روند تا به نوعی کمک خرج آنها باشد. قدرت خرید این افراد در حال حاضر کاهش یافته و در اصل طبقات متوسط و ضعیف جامعه از سیاست های غلط اقتصادی زیان کردند. 

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه طبقه متوسط هنوز قدرت برای خرید سهام یا خودروی جدید را بازنیافته است، دلیل آن را عدم افزایش نرخ رشد و عدم افزایش تقاضا در این بخش‌ها دانست و تصریح کرد: براساس نظریه های اقتصادی وقتی نرخ رشد اقتصادی مثبت و حرکت رو به بالا بوده است.

وی به سیاست کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها از ۱۳ به ۱۰ درصد براساس پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی اشاره و بیان کرد: براساس پیشنهاد سیف، نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها ۳ درصد کاهش یافته است و این امر باعث می شود که قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها ۳ درصد افزایش یابد و افزایش میزان وام دهی بانک‌ها در تولید اثرگذار است و هزینه های تولید را تامین کرده و تولید کالاهای سرمایه را بالا می برد. در عین حال با وام دهی به مردم هم، میزان تقاضا برای کالاهایی همچون اتومبیل افزایش می یابد.

این اقتصاددان، چشم انداز اقتصادی و رشد اقتصادی کشور را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به نهایی شدن برجام، گفت: با آزادسازی ۲۲ میلیارد دلار از منابع بلوکه ایران، قیمت دلار کاهش می یابد. کسانی که می گویند چشم انداز اقتصادی مثبت نیست، اشتباه می کنند.

وی به دولتمردان به ویژه رئیس جمهور پیشنهاد کرد که اشتباهات دولت‌های گذشته را تکرار نکنند و سیاست‌هایی همچون تعدیل اقتصادی که منجر به افزایش شدید نرخ تورم می گردد را اجرا نکنند. روسای جمهور سابق کشور در دام برخی اقتصاددانان افتادند و چوب آن را خوردند.

تقوی تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی مردم را فقیرتر کرد. برخی اقتصاددانان در دوره های گذشته دو سیاست اشتباه غالب کردند و امیدواریم که این بار چنین سیاست‌هایی را غالب نکنند و رئیس جمهور فعلی گرفتار چنین دامی نشود و سیاست‌های اینچنینی را اجرا نکند.

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
counter easy hit