کد خبر ۱۶۴۷۲ انتشار : ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۷

عضو تیم ملی اختراعات ایران: در داخل کشور مرا نمی‌شناسند؛ حمایتی جز برای اتمام اختراعاتم نمی‌خواهم

عضو تیم ملی تکواندو و تیم ملی اختراعات ایران از عدم حمایت از اختراعاتش و وعده‌های بی‌سرانجام مسئولان گلایه کرد.

به گزارش هوش نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، در جامعه‌ای که یکی از دغدغه‌های پدر و مادرها موفقیت فرزندانشان است و معضلات اجتماعی بی‌شماری گریبان کشورمان را گرفته است، می‌توان جوانان و نوجوانانی موفق را پیدا کرد که می‌توانند برای نسل جدید الگو باشند. در خیابان‌های شهر شیراز دختری هر روز با کوله تمرینی خود هزاران کیلو آرزو و البته ایده را برای افتخار کشورمان به دوش می‌کشد. 

لیلا کشاورزی، نخبه علمی و ورزشی استان فارس که افتخارآفرینی‌های وی در رشته تکواندو سبب شده پرچم 3 رنگ کشورمان با پسوند شیراز بالا رود. کشاورزی همتی به بلندای فعل توانستن دارد و در عرصه علمی نیز عنوان نخبگی را به خود اختصاص داده است. 

تسنیم: ابتدا مختصری از خود و سوابق ورزشی‌تان بگوئید. 

کشاورزی: 19 سال سن دارم، عضو تیم ملی تکواندو و تیم ملی اختراعات ایران هستم. یک طلا و یک برنز جهانی دارم و همچنین مقام‌های اول تا سوم زیادی در رشته "هان مادانگ" دارم. 

برگزیده جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی، رتبه نخست کشوری عکس‌های میکروسکوپی، رتبه اول کشوری در هوافضا، دانش‌آموز ممتاز و مبتکر سال و برگزیده جشنواره بین‌المللی فنآوری‌های نوپیشرفته هستم. 

تسنیم: در رشته تکواندو و اختراعات چه مسابقاتی پیش روی شما است؟ 

کشاورزی: در تکواندو مرداد ماه به مسابقات جهانی کره جنوبی اعزام می‌شویم و در زمینه اختراعات نیز به عنوان عضو تیم ملی در شهریور ماه به مسابقات جهانی اختراعات تورنتو کانادا  اعزام می‌شوم. 

تسنیم: از چه زمانی تکواندو را شروع کردید و علت علاقه شما به این رشته چه بود؟ 

کشاورزی: از سال تحصیلی سوم راهنمایی که 15 سال داشتم، تکواندو را شروع کردم. در تکواندو سرعت، دقت و عکس‌العمل جزء فاکتورهای اصلی هستند. در این رشته  مبارز تا آخرین لحظه مبارزه می‌کند و حتی این امکان وجود دارد در ثانیه آخر نیز نتیجه برعکس شود، این ویژگی در زندگی باعث موفقیت می‌شود همانطور که در درس و ورزش و حوزه‌های دیگر کاری من سبب پیشرفتم شده است. 

تسنیم: تاکنون چه اختراعاتی داشته‌اید و آیا این اختراعات تجاری‌سازی شده است؟

کشاورزی: اندازه‌گیری میزان کربن نامتقارن، تبادلگر اکسیژن، سبد هوشمند، آنالیزگر چشم، عینک آنالیزگر اختراعات من است. درباره تجاری‌سازی نیز باید بگویم که در داخل کشور نه، اما کشورهای دیگر خواستار سرمایه‌گذاری روی طرح‌ها هستند. در ایران باید ارتباطات قوی داشته باشید و چون حمایتی از من صورت نگرفته موفق به تجاری‌سازی نشده‌ام. 

تسنیم: درباره اختراعاتتان توضیحات بیشتری می‌دهید؟ 

کشاورزی: اندازه‌گیری میزان کربن برای شناسایی مواد در صنایع داروسازی، غذایی، عطرسازی و نفت و گاز کاربرد دارد.  تبادلگر اکسیژن ضریب هوشی و یادگیری را بالا می‌برد. سبد هوشمند در فروشگاه‌ها و مراکز خرید در وقت، مدیریت زمان و هزینه کاربرد دارد. عینک برای شناسایی خیلی از بیمارهایی که باعث کوری می‌شود، کاربردی است.

تسنیم: چطور یک اختراع و ایده آن به ذهنتان می‌رسد؟ 

کشاورزی: در طول روز به کارهایی که انجام می‌دهم و یا برای دیگران پیش می‌آید، فکر می‌کنم و دنبال راهی برای حل بهتر آن می‌گردم. یک دفتر پر از ایده دارم که آنها را نوشته‌ام اما به لحاظ مالی برای به ثمر رساندن و اجرایی کردنشان امکانات ندارم، من حتی برای مسابقات جهانی هزینه اتمام اختراعاتم را ندارم. 

تسنیم: چرا حمایت نمی‌شوید؟ 

کشاورزی: نمی‌دانم! من نه در ورزش و نه در اختراعات حمایت نمی‌شوم. آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها برای من دعوتنامه می‌فرستند و من را می‌شناسند اما در کشور خودم نه! 

من حمایتی جز دادن هزینه‌های اعزام و اجرایی کردن اختراعاتم نمی‌خواهم، خیلی از مسئولان من را می‌شناسند و پیش آنها رفته‌ام، اما فقط قول داده‌اند و انجام نشده است. 

گفت‌وگو از میثم حجتی 

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
كلمات مفتاحية :اختراع
counter easy hit