کد خبر ۱۶۳۰۰ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۷

مرزهای صادراتی ایران برای کامیون‌های ایرانی چگونه است؟

در صنعت تولید کامیون، سایپا دیزل و ایران خودرو دیزل دو شرکتی هستند که در زمینه واردات، تولید و مونتاژ این وسیله نقلیه حرف اول را می‌زنند. این دو کمپانی در سال‌های اخیر توانستند صادرات محصولاتشان را به کشورهای همسایه آغاز کنند.

 

در صنعت تولید کامیون، سایپا دیزل و ایران خودرو دیزل دو شرکتی هستند که در زمینه واردات، تولید و مونتاژ این وسیله نقلیه حرف اول را می‌زنند. این دو کمپانی در سال‌های اخیر توانستند صادرات محصولاتشان را به کشورهای همسایه آغاز کنند که تا به امروز به نظر می‌رسد در این زمینه موفق عمل کرده‌اند. البته سروش دیزل نیز یکی دیگر از کمپانی‌هایی است که تصمیم به این کار گرفته است. ارمنستان، عراق، عربستان، مصر، اردن، امارات متحده عربی، کویت، ترکمنستان و تاجیکستان چند کشوری هستند که نمایندگی رسمی ایران خودرو دیزل، سایپا خودرو دیزل و سروش دیزل داخل خاکشان فعال است. اما فروش کامیون  ساخت ایران در کشورهای دیگر به چه قیمت تمام می‌شود؟

چندی پیش مدیرعامل شرکت سایپا دیزل اعلام کرد:« ایران در تلاش است تا به مرکز صادرات ولوو به خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل شود.» همچنین در سال 1394 مدیرعامل ایران خودرو دیزل از شروع صادرات کامیون به عراق و ساحل عاج خبر داد. سروش دیزل، نمایندگی رسمی شرکت کره‌ای هیوندای با کردستان عراق توافق‌نامه‌ای منعقد کرد که طی آن مقرر شد صادرات 985 کامیون بومی و مونتاژ شده ایران تا پایان سال 2018 به این کشور انجام شود. مصطفی طاهری، مدیرعامل این شرکت اعلام کرد در دو مرحله اقدام به صادرات کامیون به کردستان عراق خواهد کرد. ابتدا 500 دستگاه کامیون صادر می‌شود و سپس تا پایان سال 2018، 485 دستگاه دیگر صادر خواهد شد. ارزش هر کامیون سروش دیزل درکردستان عراق برابر با  35 هزار دلار است؛ یعنی چیزی حدود 220 میلیون تومان. این در حالی است که فروش کامیون ده چرخ هیوندای سروش دیزل در سایت دیوار تولید سال 1388 در سایت دیوار 280 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. به همین دلیل به نظر می‌رسد صادرات کامیون‌های مونتاژ شده از ایران به دیگر کشورها تجارت سودآوری باشد که در عین حال به جان گرفتن صنعت تولید این ماشین سنگین در ایران نیز کمک کند.

نگاهی به کامیون‌های صادراتی

همانطور که گفته شد هیوندای یکی از پرفروش‌ترین کامیون‌های ایرانی در کردستان عراق به حساب می‌آید. بعد از آن، ولوو ساخت شرکت سایپا دیزل جزو کامیون‌های صادراتی ایران است که در کشورهای مجاور خرید و فروش می‌شود. فروش کامیون ولوو در سایت دیوار قیمت‌هایی زیر 200 میلیون تومان دارد، به عنوان مثال در این سایت یک دستگاه ولوو ان 10 تک بار تولید سال 1396 با 25 هزار کارکرد، به قیمت 106 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین یک دستگاه کامیون ولوو اف 88 با 100 هزار کیلومتر کارکرد و تولید سال 1350، 77 میلیون تومان در سایت دیوار به حراج گذاشته شده است. اما طبق گزارش‌ها، ولوو در کشورهای دیگر کمی گران‌تر خرید و فروش می‌شود.

آکسور، کشنده‌ گران قیمتی است که توسط ایران خودرو دیزل وارد و مونتاژ و حالا صادر هم می‌شود. در سایت دیوار فروش کامیون آکسور  3335 با 99 هزار و 700 کیلومتر کارکرد به قیمت 387 میلیون تومان آگهی شده است. صادرات کامیون‌های آکسور به کشورهای دیگر از سوی ایران خودرو دیزل تجارت به صرفه‌ای است که البته قیمت آن در دیگر کشورها با قیمت داخلی تفاوت چندانی ندارد، تنها ممکن است قیمت آن ده میلیون تومان بیشتر باشد.    

 

 

منبع : ویرلن

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
كلمات مفتاحية :هیوندا
counter easy hit