کد خبر ۱۵۶۳۳ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰

یادداشت| اعتراض معنادار دادگاه عالی پاکستان به طراحی جدید هواپیماهای پاکستانی و راز نهفته در آن +تصاویر

در حالی که شرکت بین المللی پاکستان موسوم به «پی آی ای» خبر از تغییر در ظاهر هواپیماهای خود داده بود، دادگاه عالی پاکستان مانع این اقدام شد.

به گزارش هوش نیوز به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حسام کیان مقدم» با ارسال یادداشتی نوشت:  بلافاصله پس از رسانه‌ای شدن طراحی‌های جدید هواپیماهای پاکستانی که در آن تصویر پرچم پاکستان حذف شده و روی دم و موتور هواپیماها تصویری از حیوان ملی پاکستان نقش بسته بود، دادگاه عالی پاکستان با این کار مخالفت کرد.

سوال اینجاست که انگیزه اصلی این تغییر شکل در طراحی و از آن مهم‌تر مخالفت بالاترین مرجع قضایی پاکستان چه بوده است؟

نگاهی به ظاهر این تصاویر حکایت از زیباتر شدن طراحی‌ها و حتی حرفه‌ای‌تر شدن آن دارد که اقبال عمومی در فضای مجازی نیز سخنان ما را تائید می کند ولی چه دلیلی می‌تواند باعث واکنش سریع دادگاه عالی پاکستان شده باشد.

بدون شک اعتراض این مرجع قضایی به این دلیل است که پیامی منفی از این تغییر شکل ظاهری مخابره می‌شود و ممکن است امنیت ملی پاکستان را نیز با خطر مواجه کند.

برای دریافتن اصل این اتفاق باید «مار خور» یا بز شاخ داری که حیوان ملی پاکستان است را شناخت طبق افسانه‌ها این حیوان مار کبری می‌خورد و دچار عطش شدید می‌شود ولی طبق غریزه و از طریق ضمیر ناخودآگاه خود متوجه است که برای رفع عطش نباید آب بخورد زیرا در صورتی که آب بخورد زهر مار بر بدن او اثر گذاشته و موجب مرگش می‌شود.

به همین صورت مارخور هر روز مار می‌خورد ولی تا زمانی که مار هضم نشده باشد از خوردن آب خودداری می‌کند و به این ترتیب زنده می‌ماند.

ولی جدای از افسانه ها، بزمارخور حیوانی بسیار زیبا است که در مناطق شمالی پاکستان زندگی می‌کند و شاخ های بلند و پیچیده آن باعث شهرت جهانی این حیوان زیبا شده است.

حال به بعد دیگری از این اتفاق اشاره می‌کنیم، خوردن مار توسط این حیوان یک نشانه به حساب می‌آید زیرا مار نماد هند است و به این ترتیب حیوان ملی پاکستان که در حال خوردن نماد کشور هندوستان است نوعی پیروزی را به مردم این کشور تلقین می کند، و همین می‌تواند بهانه‌ای شده باشد تا شرکت پی آی ای از تصویر این حیوان بر روی هواپیماهای خود استفاده کند.

هرچند دلیل فوق تا اندازه‌ای می تواند باعث صدور حکم توسط دادگاه عالی پاکستان شده باشد ولی دلیل اصلی چیز دیگری است.

نگاهی به نماد سازمان اطلاعات پاکستان موسوم به «آی اس آی» تیر خلاص را به این حرکت رمز آلود زده و می‌تواند حقایقی دیگر را فاش کند.

در آرم سازمان اطلاعات پاکستان مارخور را می‌بینیم که ماری را به دهن گرفته و در حال خوردن آن است.

واضح است که استفاده از تصویر مارخور هر شخص مطلعی را به یاد سازمان اطلاعاتی پاکستان و نزاع این کشور با هند می‌اندازد و این می‌تواند دلیل اصلی مخالفت دادگاه عالی پاکستان با طراحی جدید بر روی هواپیماهای این کشور باشد.

گفتنی است پیاده سازی این طراحی‌ها بر روی یک هواپیما بیش از 50هزار دلار هزینه در برداشت ولی اینک مسئولین شرکت پی آی ای باید به دنبال یک طراحی جدید باشند.

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
كلمات مفتاحية :تصاویر
counter easy hit