کد خبر ۱۴۲۱۱ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۵
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری مطرح کرد؛

ظرفیت قابل توجه اشتغال بانوان در حوزه کسب و کار‌های دانش بنیان

ستاری گفت: نقش پررنگ بانوان در رشته‌های فنی و مهندسی ظرفیت خوبی را برای اشتغال آنهادر فعالیت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است.

(دریافتی)ظرفیت خوب اشتفال بانوان در حوزه کسب و کار‌های دانش بنیانبه گزارش هوش نیوز به نقل از حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در امضای تفاهم نامه میان معاونت علمی و فناوری معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به افزایش سهم چشمگیر بانوان در فراگیری دانش و فناوری اظهارکرد: در ابتدای انقلاب تقریباً ۲۳ درصد از سهم ورودی دانشگاه‌ها به بانوان اختصاص داشت، این در حالی است که اکنون ۵۴ درصد از دانشجویان دانشگاه و مراکز آموزش عالی کشور را بانوان تشکیل می‌دهند.

ستاری ادامه داد: همچنین نقش پر رنگ بانوان ایرانی در رشته‌های فنی و مهندسی یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد نیروی انسانی خلاق و جوانان ایرانی به شمار می‌رود و این موضوع، ظرفیت خوبی را برای اشتغال بانوان در کسب و کار‌های دانش‌بنیان و استارتاپی ایجاد کرده است.

 معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به تحول اقتصاد کشور با نقش آفرینی نسل جدید نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده که بخش قابل توجهی از آن بانوان هستند، عنوان کرد: نسل جدید که خود را کارآفرین می‌داند به دنبال تاثیرگذاری در بدنه اقتصاد و ایجاد اشتغال بدون وابستگی به استخدام دولتی است، این موضوع مهم می‌تواند زمینه تحقق اقتصاد دانش بنیان را بیش از پیش فراهم کند.

 رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان اینکه بالغ بر ۱۳ درصد از مدیران عامل شرکت‌های دانش بنیان را بانوان تشکیل می‌دهند افزود: با احتساب اعضای هیئت مدیره، نقش بانوان شرکت‌های دانش بنیان به ۲۵ درصد می‌رسد و این میزان نسبت به کلی شرکت‌های کشور بالاتر است.

 رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با اشاره به ضرورت الگوسازی برای دختران جوان کشور برای  ایجاد انگیزه در آنان به منظور ورود به کارآفرینی و نوآوری افزود: باید الگو‌های کارآفرین و علمی بر مبنای معیار‌های فرهنگ نخبه برای جوانان به خصوص بانوان جوان کشور ترویج و فرهنگ سازی شود.

بهبود وضعیت زنان در اشتغال و نقش آفرینی هدف انعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به توسعه همکاری میان معاونت علمی و فناوری در حوزه افزایش اثربخشی نقش زنان در اقتصاد و کارآفرینی کشور عنوان کرد: این تفاهم‌نامه یک نقشه راه کلی است که زمینه را برای برنامه‌های آینده در حوزه بهبود وضعیت زنان در اشتغال و نقش آفرینی آنان در پیشرفت فناوری و تحولات اجتماعی  فراهم می‌کند.

وی با اشاره به عزم جدی دولت برای کمک به مشارکت بانوان در تحول و پیشرفت کشور افزود: توانمندی‌های بانوان در عرصه فناوری‌های جدید و کارآفرینی درخور توجه است و با هم افزایی دستگاه‌ها و اقدامات موثر این توانمندی به مرحله عمل و کارآفرینی می‌رسد.

ابتکار با بیان اینکه بسیاری از بانوان علی رغم تحصیل در مدارج عالی و رشته‌های مهم فرصت اشتغال متناسب با تحصیلات توانمندی‌های خود را پیدا نمی‌کنند افزود: بخش قابل توجهی از بانوان سرپرست خانوار یا خودسرپرست هستند که نیاز به اشتغال آنان حیاتی است و ضرورت دارد از ظرفیت‌های ایجاد شده در حوزه کسب و کار‌های نوآور برای اشتغال این رشته خاص از جامعه استفاده شود.

وی افزود: زنان از نظر علمی و پژوهشی دارای توانمندی‌های بالقوه‌ای هستند و می‌توانند ضمن آنکه در مرز دانش حرکت کنند در حوزه کاربردی با ایجاد بنگاه‌های نوآور شرکت‌های دانش بنیان به پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان کمک کنند.

در این نشست، تفاهم نامه همکاری میان معاونت «علمی و فناوری» و «امور زنان و خانواده» ریاست جمهوری با هدف هم افزایی و استفاده از فرصت‌های موجود و بالقوه در دو معاونت مذکور، منعقد شد.

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
كلمات مفتاحية :کارآفرین جوان
counter easy hit