کد خبر ۱۳۶۷۹ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۱

سنندج| بی‌مهری مسئولان به مخترع کردستانی

محمدهیرش باقدم مخترع سنندجی به‌دلیل بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان کردستانی شهر خود را ترک کرده و برای اجرایی کردن ایده‌هایش، رفتن به تهران را بر ماندن در سنندج ترجیح داده است.

به گزارش هوش نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، امروزه شاهد گسترش صنایع دانش‌بنیان و رشد روز افزون شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه‌های مختلف صنایع هستیم و از آنها می‌توان به‌عنوان موتور محرک اقتصاد کشور نام برد، با حمایت از این ظرفیت‌ها و استفاده از هوش و ایده دانشجویان و ایده‌پردازان می‌توانیم فاصله‌مان را با نسل چهارم پیشرفته کم و تکنولوژی را نیز به خارج صادر کرد.

پدیده شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در استان کردستان مورد توجه قرار گرفته و جوانان مخترع و ایده‌پرداز زیادی در زمینه‌های مختلف مشغول فعالیت هستند، باتوجه به نوپا بودن این شرکت‌ها که در ابتدای راه اقتصاد دانش‌بنیان هستند، می‌طلبد که مسئولان کردستانی بسترهای رشد را برای آنان فراهم کنند اما براساس اظهارات مطرح شده خود نخبگان مسئولان، شنیده‌ها حاکی از نبود حمایت‌های کافی و بی‌توجهی آنها سبب دلسردی و منصرف شدن این جوانان خلاق از ادامه مسیر شده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با جوان مخترع سنندجی است که اختراعات و ایده‌های نابی داشته اما متأسفانه به‌دلیل بی‌مهری برخی از مسئولان، برای اجرایی کردن ایده‌هایش رفتن به تهران را بر ماندن در سنندج ترجیح داده است.

تسنیم:ضمن عرض ادب و احترام، در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید؟

مخترع سنندجی: محمدهیرش باقدم هستم 35 ساله، دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مکانیک، در حوزه طراحی مکانیزم‌های صنعتی و نوآوری‌های مکانیکی فعالیت دارم.

هفت اختراع رسمی بنده ثبت شده چند مقام ملی و استانی در حوزه اختراعات و ایده‌های نوآورانه و چندین مقاله بین‌المللی دارم.

تسنیم: نخستین باری که ایده اختراع به ذهنتان رسید، چه زمانی بود؟

باقدم: اغلب انسان‌ها دارای ایده‌های نوآورانه هستند، من هم قبلاً ایده‌هایی به ذهنم می‌رسید اما فکر می‌کردم اجرایی نمی‌شود در حالیکه اکنون به جرأت می‌گویم که هر ایده‌ایی که به مغز انسان خطور کند با تلاش زیاد و پشتکار قابل اجرا است؛ فعالیتم را از دوران تحصیل شروع کردم اما در سال 93 به صورت رسمی وارد این حوزه شدم.

تسنیم: تاکنون چه اختراعاتی داشته‌اید؛ در مورد آنها توضیح دهید؟

مخترع خلاق سنندجی: نخستین خودرو دوزیست آبی خاکی خاورمیانه که توانایی حرکت و امدادرسانی در آب و خاک را دارد به کمک دوستان در دانشگاه فنی و حرفه‌ای شهید یزدانپناه سنندج در سال 94 طراحی و تولید کردیم که با شماره 92314 ثبت اختراع رسمی شده است.

سیستم چرخش چراغ‌های جلو خودرو متناسب با فرماندهی سرپیچ را در سال 95 ساختیم و با شماره 90223 ثبت اختراع رسمی شده است.

سه اختراع دیگر با عناوین دستگاه دستی کاشت تخم آفتابگردان (در سال 95 با شماره ثبت اختراع 90197) و دستگاه خودپرداز سوغاتی و گیاهان دارویی و محصولات بومی محلی برای گردشگران (سال 95 به شماره ثبت 91904) و دستگاه تشخیص و ترمیم چاله سطح جاده آسفالت (سال 95 به شماره ثبت اختراع 90629) داریم.

از دیگر اختراعات طراحی و ساخت سیستم بازخورانی آب سرد در داخل لوله آب گرم حمام با شماره ثبت اختراع 91708 و  طراحی دستگاه کودپاش عمقی باغات با شماره ثبت اختراع 92471 در سال 96 بود که برخی از این اختراعات به مرحله تولید رسیده و برخی دیگر نیز در مرحله طراحی و تأمین اعتبار مالی است.

تسنیم: آیا تاکنون در جشنواره‌ای حضور داشته‌اید و موفق به کسب مقام شده‌اید؟

باقدم: به یاری خداوند توانستیم تندیس طلایی جشنواره ملی شتاب را در هفته پژوهش سال 95 در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی که با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم و دکتر ستاری معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد، کسب کنم، البته این مقام و تلاش‌های اساتید استان منجر به کسب مقام سوم استان کردستان در کشور در حوزه پژوهش شد.

اردیبهشت ماه امسال دستگاه‌های کاشت تخم آفتابگردان، خودپرداز سوغاتی و گیاهان دارویی و دستگاه  تشخیص و ترمیم چاله سطح جاده آسفالت در جشنواره ایده‌های برتر ملی به میزبانی دانشگاه پیام نور از میان 1500 طرح کشوری در بین 30 طرح برتر ملی قرار گرفتند که به نوبه خود دستاورد مناسبی برای استان بود چراکه در بین فینالیست‌های مسابقه هیچ کسی دو طرح نهایی نداشت در حالیکه ما سه طرح فینالی داشتیم.

همچنین دو سال پیاپی در جشنواره ایده‌های برتر استانی که با حمایت بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، مقام اول استان را کسب کردیم.

تسنیم: آیا اختراع شما تجاری‌سازی شده و توانسته‌اید در جایی به فروش برسانید؟

مخترع جوان سنندجی: ببینید تجاری سازی محصول فرایندی زمانبر است و باید با احتیاط جلو برود چرا که هر گونه اقدام نسنجیده‌ای منجر به شکست و حتی از بین رفتن انگیزه می‌شود؛ تاکنون ما در تولید انبوه تجاری‌سازی نداشته‌ایم اما در نمونه اولیه فروش داشته‌ایم و برای دو محصول رایزنی با بازار هدف که اتفاقاً از صنایع بزرگ و وزارت راه هستند، انجام شده و مراحل پایانی سفارش محصول درصدد نهایی شدن است.

تسنیم: به صورت تیمی کار می‌کنید؛ برای کسی هم اشتغال‌زایی داشتید؟

باقدم: بنده به کار گروهی اعتقاد زیادی دارم و بنا به نیاز در هر حوزه‌ای با دوستان به صورت گروهی کار می‌کنم به‌جز دو مورد که صرفاً کار طراحی آن بایستی فردی انجام می‌شد.

من با آقایان میلاد فرجی، بهمن خلیلی، آرمان مرزبان، مسعود میلان، مهدی صادقی، امیر صفیپور، هادی حاتمی و خانم‌ها هیرو و هدیه باقدم همکاری دارم و هر کدام از آنها در حوزه‌ای همکاری کرده‌اند.

در مورد اشتغالزایی هم باید بگویم اشتغالزایی دائم نداشته‌ایم و فقط به صورت پاره وقت برای 7 نفر البته باساعت کاری کم اشتغال ایجاد کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در آینده برای افراد بیشتری اشتغالزایی داشته باشیم.

تسنیم: آیا مسئولان کردستانی از شما حمایت کرده‌اند؟

مخترع سنندجی: این اختراعات و طرح‌های نوورانه به کمک دوستان و حمایت مسئولان دانشگاه فنی و حرفه‌ای، به نتیجه رسیده است، پارک علم و فناوری و معاونت علمی سپاه بیت‌المقدس کردستان نیز کمک مالی کرده‌اند.

اگر بخواهم به حمایت‌های مسئولان اشاره کنم باید بگویم، بنده بعد از دو سال دوندگی و ثبت شرکت، 5 میلیون تومان وام دریافت کردم که البته قول پرداخت تسهیلات بیشتر را به ما دادند و کلی هم مالیات و مخارج بابت ثبت شرکت و آخرش هم به وعده خود وفا نکردند.

سپاه کردستان بدون هیچ چشم‌داشتی ٦ میلیون تومان به ما کمک کرد

البته مسئولان سپاه کردستان بدون هیچ چشم‌داشتی ٦ میلیون تومان به ما کمک کردند و واقعاً از آنها تشکر می‌کنم.

به‌دلیل بی‌مهری‌های مسئولان که در حقمان شد، به تهران رفته‌ام چرا که در تهران مخترع و مبتکر بهتر می‌تواند محصول خود را تجاری کند و آنها برای مخترع احترام قائل هستند؛ یکی از طرح‌هایم با حمایت مسئولان دانشگاه فنی حرفه‌ای کشور در مرحله نمونه‌سازی و معرفی به یک شرکت کانادایی است.

تسنیم: چه انتظاری از مسئولان کردستانی دارید؟

باقدم: خواهش بنده این است که مسئولان توجه بیشتری به جوانان مخترع شود، نمی‌گویم امکانات و تسهیلات ویژه در اختیار آنها قرار بدهند، بلکه همانند مسئولان سپاه کردستان و مسئولان کشوری وقت خود را در اختیار مبتکران و مخترعان قرار دهند چراکه در این حوزه هر هزینه‌ای یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، بنده با هفت اختراع رسمی و کلی مقام و مقاله بعد از سه سال دوندگی پنج میلیون تومان وام گرفته‌ام. قضاوت با شما.

تسنیم: برنامه شما برای آینده؟

مخترع سنندجی: علاوه بر اختراعاتی فوق چندین طرح و اختراع دیگر در دست طراحی و ساخت دارم، همانطور که استحضار دارید هر نوع محصول دانش بنیانی که تولید می‌شود باید بر پایه نیاز جامعه و بازار هدف باشد، کارهای جدید که مشغول نمونه‌سازی آن هستیم بیشتر بر پایه تجاری‌سازی بوده و با هدف جلب رضایت بازار هدف طراحی و تولید می‌کنیم و اختراعات جدید ما علاوه بر بی‌نیاز کردن کشور از واردات و متکی بودن بر توان داخل، می‌تواند ارزآوری، اشتغال‌زایی و کارافرینی به‌دنبال داشته باشد، بنابراین هدف پیش‌رو تولید محصولی است که تجاری‌سازی شود.

همانطور که اطلاع دارید هر اختراع قبل از تولید و ثبت نباید افشا شود اما این نوید را می‌دهم که در صورت حمایت مسئولان در آینده‌ای نه چندان دور بتوانیم به این هدفمان برسیم و هم‌اکنون نیز با همکاری یکی از همکاران در شرف طراحی محصولی دانش‌بنیان برای مصارف خانگی و تجاری صنعتی هستیم.

تسنیم: سخن پایانی؟

باقدم: امیدوارم در آینده بتوانم گامی هرچند کوچک در زمینه تولید و اشتغال که از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی و دغدغه‌های همیشگی مقام معظم رهبری بوده، بردارم.

در پایان نکته‌ای که می‌خواهم بیان کنم: استان کردستان نه تنها در منابع خدادی نظیر آب، خاک، کشاورزی و معادن حاصلخیز است بلکه در نیروی انسانی نوآور و مبتکر و مخترع نیز پتانسیل بسیار زیادی دارد که باید مدیریت و هدایت شوند، پس کردستان محروم نیست و همه ما باید با تلاش و کوشش و همت و توجه بیشتر مسئولان، گام‌های استوارتری برای توسعه این خطه از سرزمین برداریم.

از خبرگزاری محبوب و مردمی تسنیم که همیشه مشکلات مردم و جوانان کردستان را منعکس می‌کند، تشکر می‌کنم.

تسنیم: از شما نیز بابت وقتی که در اختیارمان قرار دادید، تشکر می‌کنیم.

این سایت صرفا مطالب مفید را برای کاربران جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
كلمات مفتاحية :اختراع
counter easy hit